O Nas

Przepis na świetną kawę nie jest tajemnicą: trzeba dobrze wypalić ziarno wysokiej jakości, a następnie nie zepsuć go w trakcie parzenia. Proste. I jakże trudne zarazem. Tutaj nie ma drogi na skróty i life hacków. Napar w filiżance będzie zawsze sumą doświadczeń producenta, palacza i tego, kto kawę parzy – czy to w domu czy w kawiarni.
W Czarnej Fali wierzymy, że wyprawa po dobrą kawę zaczyna się na plantacjach. Szanujemy i podziwiamy pracę farmerów, więc nigdy nie kupujemy anonimowej kawy z giełdy. Opieramy się na importerach pracujących z szanowanymi producentami w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Równie ważna, jak zebrane w porę i dojrzałe ziarno, jest jego obróbka. Selekcja, mycie, suszenie – każdy krok procesu wymaga umiejętności, technologii i poświęcenia mnóstwa czasu. Pewnie dlatego ziarna speciality warte swojej (nieco wyższej) ceny.

Naszym pierwszym i ostatnim krokiem jest zawsze cupping. Degustacja to dla nas podstawowe narzędzie oceny: nie tylko przed zakupem zielonego ziarna, ale także po wypaleniu kawy. Używamy tradycyjnego pieca bębnowego opalanego gazem, ale korzystamy ze zdobyczy technologii: kolorymetr i refraktometr pozwalają nam na kontrolę jakości, a podłączony do pieca komputer daje możliwość zapisywania i analizowania wypałów.
Mamy niewielki, ale uniwersalny wybór kaw. Wybieramy ziarna krótko po zbiorach, bo zielona kawa również traci z czasem na jakości. Palimy uważnie, wydobywając z każdego ziarna cechy charakterystyczne dla danego terroir. Pamiętając, że kawa to owoc – a więc ma w smaku orzeźwiające, często lekko cytrusowe nuty – szukamy w każdej filiżance balansu i słodyczy.

Czarna Fala. Palarnia kawy wysokiej jakości od 2015 roku.

Start typing and press Enter to search

Karta koszyka