Cupping

To metoda wykorzystywana głównie do oceny i/lub wyboru kawy. Jest prosta i bardzo uniwersalna – a przez to powtarzalna – metoda, stąd jej popularność w całym kawowym świecie. Stosują ją importerzy, palarnie i kawiarnie. Te ostatnie często organizują otwarte cuppingi.

 

– zagotuj czystą, świeżą, przefiltrowaną wodę
– w tym czasie przygotuj 6 gr kawy na każde 100 ml  wody (powinna być zmielona nieco drobniej niż na przelew/filtr, ale grubiej niż na espresso)
– wsyp kawę do wytarowanej czarki/filiżank, włącz stoperi i zalej odpowiednią ilością wody
– jeśli robisz więcej czarek – a zwykle parzy się kilka, kilkanaście czarek różnych kaw (jeśli wybierasz kawę) lub tej samej kawy (jeśli robisz kontrolę jakości) – zalewaj je w równych odstępach, np. co 10 sekund
– po 4 minutach, przy użyciu łyżki cuppingowej, łamiesz crust, czyli mieszasz dokładnie kawę – zawsze w ten sam sposób, np. trzema ruchami od powierzchni do dna czarki. To jest też moment na ocenę aromatu, czyli wąchanie. Robisz to oczywiście w takich samych odstępach czasu jak zalewanie, aby każda kawa parzyła się 4 minuty.
– usuń fusy pływające po powierzchni, najprościej zrobić to dwiema łyżkami do cuppingu.
– w zależności od temperatury otoczenia zacznij próbować po 4-6 minutach. Zawodowcy zwykle wypluwają kawę po jej spróbowaniu, ale jeśli masz tylko kilka próbek dobrej kawy – lepiej ją wypij 😉
– próbuj co kilka minut – kawa zmieniając temperaturę zmienia smak.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart